NÁVOD NA ÚDRŽBU OLEJ

Návod na údržbu dřevěných podlah s povrchovou úpravou provedenou olejem nebo impregnací

Naolejované a impregnované podlahy si zachovávají přirozený povrch dřeva, vyžadují ale pochopitelně více péče než podlaha, která je opatřena uzavíracím nátěrem. Proto prosíme o dodržování následujících pokynů, abyste se ze své dřevěné podlahy mohli těšit ještě mnoho let.

Všeobecné pokyny

Dřevo je naolejováním a impregnováním chráněno a je proto mnohem odolnější vůči pronikání vody. Prodyšnost dřeva se olejováním, impregnací nebo voskováním nepoškozuje. Nutné je pravidelné ošetření.

Na čerstvě naolejované nebo impregnované dřevěné podlahy

se smí vstupovat teprve následující den. Čím více je podlaha v prvních dnech chráněna, tím déle vydrží ochrana olejováním nebo impregnací. Plné zatížení je dáno teprve po 8 – 14 dnech. První týden čistíme jen nasucho a nepokládáme koberce. Nábytek a jiné zařizovací předměty stavíme opatrně. Stoly a nohy od židlí opatříme vhodnými podložkami, např. plstí. Používáme pouze kolečkové židle s měkkými kolečky podle DIN 68131.

Běžné čištění a údržba

Hrubá špína a písek působí jako brusný papír a musí se odstranit koštětem, mopem nebo vysavačem. Jemnou špínu a prach lze setřít navlhko. Doporučujeme přidat na 10 l vody, kterou vytíráme 0,1 – 0,2 l Euku-pflege-emulsion.

Ošetření

V obytných prostorách je podle provozu, kterému jsou vystaveny, nutno provádět ošetření  cca. dvakrát až čtyřikrát do roka. Silně namáhané podlahy by měly být ošetřeny přiměřeně častěji. Pokud podlaha vykazuje opotřebení v povrchové úpravě, např. šedý závoj, měla by být rovněž ošetřena. Podlahy, které byly naolejovány euku-öl 2 Plus HS, se pro běžnou údržbu a po základním čištění ošetří euku-refresher a vyleští se béžovým PAD.

Odstranění silného znečištění

Manuální nebo strojové čištění podkladu je nutné jen po usazení se nevzhledných vrstev. Na to je vhodné euku-reiniger (čistidlo).

Klima v místnosti

Při 18 – 20°C a relativní vlhkosti vzduchu 50 – 60% je dosaženo ideálního klimatu v místnosti pro tělesný komfort, ale i pro zachování hodnot a vlastností dřevěné podlahy. Důležitá je co nejstálejší vlhkost vzduchu. Zdravé klima lze zajistit zvlhčovači vzduchu na topných tělesech, umístěním akvárií či pokojových květin, nebo ve velkých místnostech přístroji na zvlhčování vzduchu. Jednoduché měřící přístroje (vlhkoměr, teploměr) umožňují kontrolu. Je-li vlhkost vzduchu příliš malá, dochází k neobvyklému vytváření spár. Záruka na ošetření povrchu je dána pouze tehdy, když jsou dodrženy naše pokyny na údržbu a za použití některého námi doporučeného nebo schváleného systému údržby.

V případě poškození povrchu naolejované podlahy opotřebením je možné dodatečné naolejování.